Zdravstveni rizici za profesionalne čistače

Profesija čišćenja se često smatra relativno sigurnom, jer se zasniva na pretpostavci da čistoća predstavlja zdravlje. Međutim, profesionalni čistači su izloženi riziku od razvoja raznih bolesti zbog štetnih sastojaka hemijskih sredstava za čišćenje koje koriste. Profesionalni čistači često rade u zatvorenim prostorima, kao što su toaleti ili male sobe, što povećava rizik od udisanja iritirajućih aerosola ili gasova. Ovi štetni agensi mogu dovesti do razvoja astme ili drugih respiratornih bolesti, uključujući sindrom disfunkcije reaktivnih dišnih puteva (RADS).

Šta nam istraživanja otkrivaju?

Istraživanja su pokazala da su profesionalni čistači jedna od visoko rizičnih grupa za astmu na radnom mjestu u industrijaliziranim zemljama. U mnogim zemljama, uključujući Finsku, Francusku, Singapur, Južnu Afriku, Španiju i Sjedinjene Države, istraživači su pronašli povezanost između rada čistača ili upotrebe hemijskih sredstava za čišćenje i rizika od razvoja astme. Istraživanja su pokazala da je  upotreba izbjeljivača i drugih iritantnih sredstava u hemijskim sredstvima za čišćenje u domaćinstvu i na radnom mjestu najčešće povezana sa nastankom ili pogoršanjem simptoma astme. Čak četvrtina slučajeva astme kod žena može se pripisati čišćenju hemijskim sredstvima.

Odgovornost poslodavaca i uloga javnog zdravstva prema sigurnijoj radnoj okolini

Poslodavci profesionalnih čistača često nemaju osjećaj odgovornosti za sigurnu upotrebu sredstava za čišćenje kod svojih zaposlenika. Zbog toga je važno da službenici javnog zdravstva pruže informacije o sigurnim radnim praksama i preporuče upotrebu zaštitne opreme ili prirodnih alternativa hemijskim sredstvima za čišćenje. Ovo bi dovelo do značajnog smanjenja pojave astme kod žena koje se bave profesionalnim čišćenjem.