Udruženje endokrinologa i dijabetologa u BiH organizuje Okrugli sto povodom Evropskog dana hormona

 Udruženje endokrinologa i dijabetologa u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Sarajevskom školom za nauku i tehnologiju (SSST) organizovalo je 11. maja 2023. godine Okrugli sto na temu “Kako smanjiti izloženost hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema”, povodom Evropskog dana hormona. Tokom događaja, posebna pažnja je posvećena Aneksu I Milanske deklaracije, koji pruža 10 preporuka za dobro hormonsko zdravlje, objavljenom od strane ESE (Evropskog udruženja za endokrinologiju) i ESE Fondacije. Udruženje endokrinologa i dijabetologa u Bosni i Hercegovini ove godine ističe posebnu važnost preporuka 7, 8 i 9 iz Milanske deklaracije, koje ukazuju na načine kako se može smanjiti izloženost hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema. S tim u vezi, udruženje je pokrenulo Inicijativu za smanjenje izloženosti ovim štetnim supstancama.

Važnost hormonalne ravnoteže

Hormoni su ključni regulatori mnogih funkcija u našem tijelu. Prenoseći signale između različitih organa i tkiva, omogućavajući im da pravilno funkcionišu. Hormoni igraju ključnu ulogu u brojnim procesima, uključujući rast, razvoj, reprodukciju, metabolizam, imuni odgovor i emocionalno blagostanje. Hormonalna neravnoteža može dovesti do raznih zdravstvenih problema. Prekomjerna ili nedovoljna proizvodnja određenih hormona može da utiče na razvoj bolesti kao što su dijabetes, bolesti štitnjače, poremećaji rasta, neplodnost, osteoporoza i mnoge druge. Također, hormonalna neravnoteža može imati značajan uticaj na naše mentalno zdravlje, uzrokujući promjene raspoloženja, depresiju i anksioznost. Prevencija, rano otkrivanje i adekvatno liječenje hormonskih poremećaja ključni su za očuvanje zdravlja. Svjesnost o hormonima i njihovoj ulozi u prevenciji i liječenju bolesti može pomoći ljudima da prepoznaju simptome hormonske neravnoteže i potraže stručnu pomoć na vrijeme.

10 preporuka za dobro hormonsko zdravlje

USVAJANJE ZDRAVOG STILA ŽIVOTA

  1. Fizička aktivnost je suštinski važna za hormonalni balans. Vježbanje 1.5-2.5 sata/ sedmično, pomaže tjelu da proizvede hormone na prirodan način i reguliše njihove nivoe. Male promjene u dnevnim navikama, kao što je hodanje ili kad je to moguće vožnja biciklom umjesto vozilom te korištenje stepenica umjesto lifta, takođe mogu napraviti veliku razliku.
  2. Dijeta u cjelini bogata neprerađenom hranom može pomoći održavanju ili poboljšanju hormonske ravnoteže. Jedite puno svježeg voća, povrća i integralne žitarice i prerađenu hranu svedite na minimum.
  3. Redovan san je najvažniji za hormonalni balans. Težite da imate najmanje 7 sati neprekidnog sna, svake večeri u isto vrjeme i budićete se svježi i puni energije! Rano večeranje i izbjegavanje gledanja ekrana nekoliko časova prije odlaska u krevet, pomoći će vam da ostvarite ovaj cilj.
  4. Održavajte unos vitamina D ishranom plavom ribom, kao što je losos i sardina. Razmotrite korištenje suplemenata vitamina D, kao što su ulje jetre bakalara, u jesen ili zimskim mjesecima kada je niska izloženost suncu.
  5. Prehrana hranom bogatom jodom, kao što su morski plodovi, morske alge, jaja i mliječni proizvodi, može pomoći podizanju nivoa joda u vašem organizmu. Prelazak na korištenje jodirane soli je dobra i jeftina alternativa da se izbjegne nedostatak joda, naročito u trudnoći.
  6. Prehrana hranom bogatom kalcijumom, kao što su jogurt, bademi, grah i tamnozeleno lisnato povrće, pomoći će zaštiti vaših kostiju i zuba. Pitajte vašeg doktora da li su kalcijumski suplementi odgovarajući za vas.
  7. Plastična ambalaža je čest izvor hemikalija koje ometaju rad endokrinog sistema. Da biste smanjili izloženost, tražite naljepnice za proizvod koji ne sadrži BPA i BPS. Koristite staklene ili kontejnere od nerđajućeg čelika, umjesto plastičnih kontejnera i boca. Pijte vodu iz česme, umjesto flaširane vode. I nikada ne zagrijavajte plastiku u mikrovalnoj pećnici!
  8. Zrak u i van kuće može sadržavati odlike hemikalija koje ometaju rad endokrinog sistema. Da biste minimizirali izlaganje u kući, redovno usisavajte, brišite prašinu i provjetravajte, da se umanji prisutnost čestica prašine.
  9. Proizvodi za njegu i kozmetika mogu ometati rad endokrinog sistema. Provjerite sastojke i pokušajte da izbjegnete kupovinu kozmetike koja sadrži hemikalije koje ometaju rad endokrinog sistema, kao što su ftalati, parabeni i triklosani. BUDITE SVJESNI RANIH SIGNALA I SIMPTOMA ENDOKRINE BOLESTI Rano otkrivanje i liječenje, mogu pomoći preveniranju ozbiljnijih stanja
  10. Ako osjetite neki od simptoma u nastavku, važno je da odete ljekaru da dobijete tačnu dijagnozu.
  • Neobjašnjivo dobijanje/gubitak na težini
  • Osjetljivost na hladnoću
  • Promjene apetita
  • Lomljiva kosa i nokti
  • Umor
  • Suha i ljuskava koža
  • Početak depresije
  • Pretjerana žeđ
  • Signali ranog ili kasnog puberteta (van uzrasta 8–13 kod djevojčica i 9–14 kod dječaka)
  • Odrasli-specifično: gubitak libida, neredovni menstrualni ciklus, neplodnost

Inicijativa za smanjenje izloženosti hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema

 Udruženje endokrinologa i dijabetologa u Bosni i Hercegovini predvodi inicijativu za smanjenje izloženosti hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema kako bi se unaprijedilo hormonsko zdravlje. Usvajanje zdravih navika, pravilna ishrana, svjesnost o izvorima hemikalija i ranom prepoznavanju simptoma endokrinih bolesti mogu nam pomoći da vodimo zdraviji život i održavamo hormonalnu ravnotežu.